Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

Carvacrol Nedir? Kanser Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
2019-10-30 01:11:36

Carvacrol Nedir? Kanser Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kekik, pepperwort, yabani bergamot ve bunun gibi pek çok bitkilerden elde edilen uçucu yağların içeriğindeki bir tür fenolik madde olarak tanımlanan carvacrol, insan sağlığı açısından önem taşıyan bir maddedir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde carvavrolun antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser gibi özelliklere sahip olduğu, bunun ile beraber karaciğer açısından koruyucu bir etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Salmonella, Bacillus cereus ya da bunun gibi pek çok gıda kaynaklı proteinlere karşı etki gösteren carvacrol, kanser üzerinde de oldukça etkili olan bir maddedir.

Carvacrol Nedir?

Günümüzde özellikle meme kanseri gibi ciddi sağlık sorunları yaşayan pek çok kişi "carvacrol nedir?" sorusuna yanıt aramaktadır. Carvacrol, bazı bitkilerin uçucu yağlarının içeriğinde bulunan fenolik bir maddedir. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu madde, kan şekeri seviyesini düzenleme, antibakteriyal özelliği sayesinde mikroplardan ve kötü bakterilerden arındırma, hatta kansere karşı olumlu etkiler gösterebilme ve zararlı organizmalara karşı savaşabilem gibi faydalar sağlamaktadır.

Carvacrol, ayrıca carwin ve carmix gibi bazı ilaçların da içeriğinde bulunmakta ve çeşitli sağlık problemlerine karşı fayda sağlamaktadır.

Carvacrolun Kanser Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Carvacrolun kansere karşı kesin bir çözüm yolu olduğunu söyleyebilmek mümkün olmazken, konu ile alakalı yapılan bazı araştırmalar, kanser tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle meme kanseri hücreleri üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde, carvacrolun kanser hücrelerini yok ettiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle de bu fenolik madde, kanser tedavisinde umut verici olarak görülmektedir.
Makale.net